Пређи на садржај

Архипелаг Гулаг

Извор: Викицитат

Архипелаг Гулаг је документарна књига нобеловца Александра Солжењицина, објављена 1973, која се бави судбином политичких затвореника у СССР у периоду стаљинизма (1924−1953).

Цитати

[уреди]

„Особа која није изнутра припремљена за насиље увек је слабија од силоватеља.”


„Проста истина, али се мора и трпети: нису благословене победе у ратовима, већ порази у њима! Владама су потребне победе, људима су потребни порази. После победа желите још победа, после пораза желите слободу - и обично је остваре.”


„Понос расте у срцу као маст у свињи.”


„Да би учинио зло, човек га прво мора препознати као добро или као смислену, природну акцију. На срећу, људска природа мора да тражи оправдање за своје поступке.”


„Загонетка коју ми, наши савременици, не решавамо: Немачкој је дата могућност да казни своје зликовце, а Русији није? Какав ћемо погубан пут имати ако нам није дато да се очистимо од ове прљавштине која нам трули у телу? Шта Русија може да научи свет?”


Стаљин је, такорећи, окренуо и умножио чувену Катаринину изреку: више је волео да труне девет стотина деведесет девет невиних, али да не пропусти ни једног правог шпијуна.”


„У Краснодару су смислили нешто оригинално: терали су људе да потпишу празне листове папира, а затим их пунили лажима.”


„Љубомора је увређени понос. Права љубав, лишена одговора, не постаје љубоморна, већ умире и окоштава.”


„У почетку смо послушно допуштали да нас милиони туку, а затим смо пажљиво неговали убице у њиховој напредној старости.”