Антоан Лавоазје
Антоан Лорен де Лавоазје (26. август 1743 — 8. мај 1794) или Антоан Лорен де Лавоазјер је био француски племић и хемичар.
Цитати
[уреди]„Уметност закључивања на основу искуства и посматрања састоји се у процени вероватноћа, у процени да ли су оне довољно високе или бројне да представљају доказ. Ова врста прорачуна је компликованија и тежа него што се мисли. Захтева велику мудрост генерално изнад моћи обичних људи. Успех шарлатана, чаробњака и алхемичара — и свих оних који злоупотребљавају јавну лаковерност — заснива се на грешкама у овој врсти прорачуна.”
„Опште је прихваћена максима у геометрији, и заиста у свакој грани знања, да у напретку истраживања треба да идемо од познатих чињеница ка ономе што је непознато. ...На тај начин, из низа сензација, запажања и анализа, настаје низ идеја, толико повезаних, да пажљив посматрач може да прати до одређене тачке поредак и повезаност читавог зброја људских знања.”
„Не смемо се поуздати ни у шта друго осим у чињенице: оне су нам представљене од стране природе и не могу нас заварати. Требало би, у сваком случају, да своје расуђивање подвргнемо тесту експеримента, и да никада не тражимо истину већ природним путем експеримента и посматрања.”
„Можемо то поставити као неоспорни аксиом, да се у свим операцијама уметности и природе ништа не ствара; једнака количина материје постоји и пре и после експеримента; квалитет и квантитет елемената остају потпуно исти; и ништа се не дешава мимо промена и модификација у комбинацији ових елемената. На овом принципу зависи цела уметност извођења хемијских експеримената: Увек морамо претпоставити тачну једнакост између елемената испитиваног тела и оних производа његове анализе.”
„Материја не може да умре.”
„Немојте изводити никакве последице које не следе одмах из експеримената и посматрања, држите се чињеница које су само дате од природе, тражите истину само у природном низу искустава и посматрања.”
„Ништа веће или узвишеније није изашло из људских руку од метричког система.”
„Богати и обилни усеви, са великом популацијом и просперитетним руралним пределом награда су за њихов труд.”
„У природи ништа не умире, ништа се не рађа, али се све мења.”