Француска револуција

Извор: Викицитат
Пад Бастиље, 14. јул 1789.

Француска револуција је период далекосежних друштвених и политичких преокрета у Француској, њеним колонијама и Европи крајем 18. века.

Цитати[уреди]

„Још од Француске револуције развила се опака, кретенизирајућа тенденција да се геније (осим његовог рада) сматра људским бићем мање-више истим у сваком смислу као и други обични смртници. Ово није у реду. И ако је ово погрешно за мене, генија највећег духовног поретка или нашег дана, истинског модерног генија, још је погрешно када се примени на оне који су инкарнирали готово божанског генија ренесансе, као што је Рафаел. (Салвадор Дали)”


„Није разлог опседао Троју; није разум послао Сарацене из пустиње да покоре свет; који је инспирисао крсташке ратове; који је установио монашке редове; није разум произвео језуите; пре свега, није разум створио Француску револуцију. Човек је велик само када делује из страсти; никада неодољив, али када привуче машту. (Бенџамин Дизраели)”


„Људи не воде револуцију; Револуција је та која користи људе. У праву су када кажу да све иде сам. Ова фраза значи да се никада Божанство није показало тако јасно ни у једном људском догађају. Ако се користе најподлији инструменти, казна је зарад регенерације. (Жозеф де Местр)”


„За не више од месец дана терор ће попримити веома насилне облике, по угледу на велику француску револуцију; гиљотина... биће спремна за наше непријатеље... тај изузетан изум Француске револуције који човека чини нижим за главу. (Лав Троцки)”


„Од избијања Француске револуције, свет се све већом брзином кретао ка новом сукобу, чије се најекстремније решење зове бољшевизам, а суштина и циљ бољшевизма је елиминација оних слојева човечанства који су до сада обезбедили вођство и њихову замену светским јеврејством. (Адолф Хитлер)”


„Приметна је општа разлика између природних и математичких наука, с једне стране, и хуманистичких и друштвених наука, с друге стране. То је прва апроксимација, али она је стварна. У првом, фактори интегритета имају тенденцију да више доминирају над факторима идеологије. Није да су научници поштенији људи. Само што је природа оштар мајстор. Можете лагати или искривљавати причу о Француској револуцији колико год желите, и ништа се неће догодити. Предложите лажну теорију у хемији, и она ће бити оповргнута сутра. (Ноам Чомски)”