Готама Буда — разлика између измена

Извор: Викицитат
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
м Бот Додаје: cs:Buddha, fr:Gautama Bouddha
Ред 27: Ред 27:
[[bg:Буда]]
[[bg:Буда]]
[[bs:Buda]]
[[bs:Buda]]
[[cs:Buddha]]
[[de:Siddhartha Gautama]]
[[de:Siddhartha Gautama]]
[[el:Βούδας]]
[[el:Βούδας]]
Ред 32: Ред 33:
[[es:Siddhartha Gautama]]
[[es:Siddhartha Gautama]]
[[fa:گوتاما بودا]]
[[fa:گوتاما بودا]]
[[fr:Gautama Bouddha]]
[[gl:Buda]]
[[gl:Buda]]
[[he:גאוטמה בודהה]]
[[he:גאוטמה בודהה]]

Верзија на датум 30. јун 2009. у 23:48

Статуа Буде (Гандара, 1-2. в.)

Сидарта Гаутама, звани Буда, је био индијски филозоф и духовни учитељ, оснивач будизма.

  • Лењивац иде кратким путем у смрт а вредан иде путем живота.
  • Мржња се никад не смирује мржњом, већ једино њеним одсуством. Ово је вечни закон.
  • О монаси, постоје две врсте болести. Физичка болест и ментална болест. Постоје људи који као да су лишени физичких болести током годину или две... чак и током сто година и више. Али, о монаси, ретки су они у овоме свету који су лишени менталне болести чак и за тренутак, сем оних који су се ослободили менталних нечистоћа.
  • Сада као и раније, просјаци, ја објашњавам само патњу и докончање патње.
  • Ни по себи ни за себе свет није ништа.
  • Да, Каламе, нормално је што сумњате и у недумици сте, јер недоумица је настала из оног што је сумњиво. Зато, Каламе, не дајте се завести оним што се препричава, ни оним што је постало традиција, ни нечијим тврдњама, ни оним што је у складу са светим списима, ни логичким закључцима и домишљањима, ни зато што се по свему чини да је тако, ни зато што вам неко гледиште изгледа уверљиво, ни зато што тако каже испосник који вам је учитељ. Тек онда, Каламе, када сами увидите да су одређене ствари неповољне и погрешне, тек тада их напустите... А када сами увидите да су одређене ствари повољне и исправне, тек тада их прихватите и следите.
  • Претпоставимо да неки човек који није слеп опажа бројне мехуриће на Гангу и док они пролазе он их испитује пажљиво. Пошто их је пажљиво испитао они му изгледају празни, нереални и нематеријални. На исти начин монах опажа телесност, осећање, опажање, творевине ума и стања свести, било у прошлости, садашњости и будућности, удаљене или блиске. Он их посматра и испитује пажљиво и после извршеног пажљивог испитивања они му изгледају празни, нереални и нематеријални.
  • Ја сам, пријатељу, преко ове бујице прешао не заустављајући се у месту и не јурећи сувише напред. Када сам се заустављао у месту, тонуо сам, али када сам јурио сувише напред упадао сам у вртлог. Тако сам прешао преко ове бујице не заустављајући се у месту и не јурећи сувише напред.[1]

Напомене