Тензин Гјатсо

Тензин Гјатсо (6. јул 1935) је четрнаести по реду тибетански духовни и световни вођа.
Цитати
[уреди]„Суштина духовне праксе је ваш однос према другима. Када имате чисту, искрену мотивацију, онда имате исправан однос према другима заснован на доброти, саосећању, љубави и поштовању.”
„Моја права религија је Доброта.”
„Религија не значи само прописе, храм, манастир или друге спољашње знакове, јер су ови, као и слух и мишљење, помоћни фактори у кроћењу ума.”
„Време увек иде даље; ништа то не може зауставити. Не можемо променити прошлост, али можемо обликовати будућност. Што сте саосећајнији, више ћете пронаћи унутрашњи мир.”
„Велико богатство се може стећи само обманом и корупцијом.”
„Право саосећање није само емоционални одговор већ чврста посвећеност заснована на разуму...”
„Медији би требало да имају дуге носове као слон да нањуше политичаре, градоначелнике, премијере и бизнисмене. Морамо да знамо стварност, добро и лоше, а не само изглед.”
„Опрост не значи заборавити оно што се догодило. … Ако је нешто озбиљно и потребно је предузети контрамере, морате предузети контрамере.”
„Уверен сам да свако може развити добро срце и осећај универзалне одговорности са или без религије.”
„Морамо научити да живимо у хармонији и миру једни са другима и са природом. То није само сан, већ потреба.”
„Унутрашњи мир је кључ: ако имате унутрашњи мир, спољни проблеми не утичу на ваш дубоки осећај мира и спокоја.”
„Проучавати будизам, а затим га користити као оружје за критиковање туђих теорија или идеологија је погрешно. Сама сврха религије је да контролишете себе, а не да критикујете друге.”
„Секташка осећања и критика других учења или других секти је веома лоша, отровна и треба их избегавати.”
„Фундаментализам је застрашујући јер се заснива искључиво на емоцијама, а не на интелигенцији. Спречава следбенике да размишљају као појединци и о добру света.”
„Не желим да претварам људе у будизам — све главне религије, када се правилно разумеју, имају исти потенцијал за добро.”
„Одговорност не лежи само на лидерима наших земаља или на онима који су именовани или изабрани да раде одређени посао. То лежи на сваком од нас појединачно.”