Јосип Броз Тито
Изглед
(преусмерено са Тито)
Јосип Броз Тито (Кумровец, 7. мај 1892 — Љубљана, 4. мај 1980) био је југословенски комунистички револуционар и државник, који је обављао разне државничке функције од 1943. до своје смрти 1980. године.[1]
Цитати
[уреди]- „Уживам кад по лијепом сунчаном дану могу да прошетам кроз поља, кроз шуме, покрај ријека, кад могу непосредно да сагледам интиман живот природе око себе. Природу треба вољети, а дивљач је њен саставни дио; она оживљава наше шуме и поља и зато је треба чувати. Ја врло често не пуцам и сматрам да у лову не треба ићи и тежити само за рекордима, јер пуно ловачко задовољство није у томе, него баш у самом боравку у природи, у посматрању, размишљању, одмору“
- „Ми морамо у Југославији показати да не може бити мањине и већине. Социјализам мањину и већину одбацује. Он тражи равноправност између мањине и већине, а онда нема ни већине ни мањине, него има један народ, призвођач, радни човјек, социјалистички човјек.“
- „Радничка класа је стуб наше социјалистичке државе, радничка класа свих националности и у свим републикама има иста гледишта и исте интересе, и она представља цемент који учвршћује и снажи нашу социјалистичку заједницу.“
- „Немојмо се држати закона као пијан плота!“
- Стаљину: прекини са слањем људи да ме убију. Ухватили смо их већ пет, једног од њих са бомбом, другог са пушком... ако не престанеш слати убице, ја ћу послати једног у Москву и нећу морати да шаљем другог. (Robert Service, "Stalin: A Biography" (Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 2005), p. 592. Порука пронађена у личној архиви Јосифа Стаљина)
- "Ми смо море крви пролили за братство и јединство наших народа. Е нећемо ником дозволити да нам дира или да рује изнутра, да се руши то братство и јединство".
- "Код нас је човјек све. Наш главни циљ је што прије и што хуманије створити бољи живот људима, појединцима и читавој заједници. Ми настојимо да и под најтежим околностима водимо у правом реду бригу о човјеку, ради кога се и остварује социјализам".
- "Ниједна наша република не би била нико и ништа, да нисмо сви заједно".
- "Слобода човјека није само у његовом праву да слободно изражава своја мишљења и тежње, него пре свега у праву и могућностима да човек суверено одлучује о свим питањима свога живота".
- "Наше богатство нису само фабрике и путеви. Наше богатство је човјек, нови човјек, социјалистички човјек, кога треба изграђивати".
- "Не треба увијек гледати само масу, већ треба видјети сваког појединца, треба видјети, осјетити, разумијем тешкоће с којима се појединац бори, треба настојати да му се помогне и мора му се помоћи".
- "Ми смо поносни на нашу историју. Поносни смо на наше жртве које су наши преци, наши народи дали кроз историју. Ми смо поносни на то што наши народни никада нису ничију независност угрожавали, што наши народи никада нису прелазили преко туђе територије, да поробљују друге народе".
- "На тим радним акцијама васпитавала се наша омладина у социјалистичком духу, у духу колективног рада и живота, у духу брисања граница између физичког и умног рада, подижући физички рад на степен људског достојанства".
- "Омладина има задатак да уклања оне елементе који угрожавају братство и јединство наших народа, то јест да се боре против шовинизма. Она има задатак да чува тековине наше борбе, темеље братства и јединства који су постављени у рату".
- "Наши су народи пошли борбу баш зато што воле живот, што воле слободу. Наша омладина није пошла у борбу и гунула зато што мрзи живот, већ што је вјеровала у бољи и срећнији живот, у срећнију будућност".
- „Радимо као да ће сто година трајати мир, а спремајмо се као да ће сутра бити рат”.
- „Чувајте братство и јединство као зјеницу ока свога”.
- „Ми нећемо да будемо заостала земља, јер заостале увијек туку и сваки ђаво хоће да их пороби”
- „Братство и јединство може постојати само међу онима који су збиља равноправни.”
- „Омладина треба да буде сијач братства и јединства међу народима. Она треба да спријечи сијање шовинизма, мржње једног народа према другоме...”
Референце
[уреди]- ↑ „Josip Broz Tito”. Encyclopædia Britannica Online. Приступљено 27. 4. 2010.