Мао Цедунг (традиционални кинески: 毛泽东; упрошћени кинески: 毛澤東; Вејд-Џајлс: Mao Tse-Tung; Пинјин: Máo Zédōng ),(26. децембар 1893 — 9. септембар 1976.) био је кинески политичар, вођа Комунистичке партије Кине у победи над Куоминтангом у Кинеском грађанском рату и вођа Народне Републике Кине од њеног оснивања 1949. па све до његове смрти 1976. године. Мао Це Тунг сматра се једном од најзначајнијих личности у модерној историји, а часопис Тајм (Time) уврстио га је међу 100 најзначајнијих личности 20. века.
Врхунац друштвене трансформације на селу, трансформације пољопривредне колективизације, види се већ у појединим подручјима и убрзо ће се проширити на читаву земљу.Реч је о широком револуционарном социјалистичком покрету који обухвата више од 500 милиона становника из руралне средине, покету од јединственог светског значаја. Морамо га водити активно, са ентузијазмом и систематички, а да не доведемо до његовог назадовања. У току покрета неизбежно се донекле скреће са пута, што је разумљиво, и то неће бити тешко исправити. Мане или грешке које се буду уочиле између управе и сељака се могу прећи и исправити ако им омогућимо активну помоћ.
”
Нека питања о методама усмерења
„
Ако у школи која броји стотину људи нема водеће групе од неколико особа, десетак или више, формиране у складу са стварним околностима (а не вештачки уједињене), а састављене од професора, запослених и најактивнијих и најистакнутијих ученика ова школа ће лоше функционистати.
”
Разговор са кинеским студентима и практикантима у Москви
„
Велики део омладине због недостатка политичког и друштвеног искуства не уме да упореди нову са старом Кином; није му лако да у потпуности разуме небројене пратње које је наш народ искусио у својој борби за ослобођење од империјалистичког ропства и куоминтанистичке реакције, нити дугачак период тешког рада неопходног да би се створило лепо социјалистичко друштво. И ето зашто стално морамо да вршимо живо политичко образовање, ефикасно међу масама, говорећи им увек истину о свакој потешкоћи која може настати и са њима проучававати начине за њено решење.
”
Политичко образовање Црвене армије
„
Захваљујући политичком образовању војници Црвене армије су развили свест о класи и стекли основна знања што се тичу поделе земље, успостављање органа власти, наоружања радника и сељака... Знају да се боре за себе саме, за раднике и сеоско становништво. Самим тим, трпе казну тешке борбе и не жале се.
”
Служити народу
„
Сви људи морају умрети, али смрт може имати различито значење. Антички кинески писац Сима Ћиен је говорио:
"Иако смрт стиже сваког, она може имати тежину већу од брда Атисан или бити лакша од пера. Умрети за интересе народа има већу тежину од брда Атисан"; служити фашистима и умрети за оне који искоришћавају или поробљавају народ лакше је од једног пера.
”
Добробит масе: Обратимо пажњу на наше радне методе
„
Шта је прави гвоздени зид? То су масе, милиони и милиони људи који Револуцију подржавају потпуно искрено. То је права гвоздена зидина коју ниједна сила никако неће срушити. Контрареволуција неће успети да нас уништи; напротив, ми ћемо уништити њу. Уједињењем милиона и милиона људи из народа око револуционарне Владе и развојем нашег револуционарног рата, поништићемо сву контрареволуцију и узети власт у целој Кини.
”
О обавези вођа да знају да слушају
„
Било коме, све док није непријатељски елемент и док не прибегава злонамерним нападима, треба дозволити да прича, и није битно да ли греши.
Вође на свим нивоима имају ту обавезу да слушају остале. Неопходно је утврдити два принципа: 1) рећи све што се зна и говорити без устручавања, 2) не кривити оног што говори, него његове речи схватити као упозорење.
”
Улога комунистичке партије кине у ослободилачком рату
„
Чланове партије треба упутити у проблеме демократије, како би схватили шта се подразумева под демократским животом, какав је однос између демократије и централизма и како се у праксу спроводи демократски централизам. Само овако се може ефикасно развити демократија у оквиру Партије и истовремено избећи крајњи демократизам и склоност ка пасивности и летаргији, склоност коју дисциплина искорени.
”
Црвена армија
„
Ова армија је јака зато што сви њени људи поседују свест о дисциплини; они су се ујединили и боре се, не за личке интересе појединаца или неке мање групе, већ за интересе широких народних маса и читаве нације. Једини циљ ове армије је да се чврсто држи уз кинески народ и да му служи свим срцем.
”
Империјализам
„
Империјализам неће дуго живети јер врши све врсте злочина. Упорно подржава реакционаре различитих земаља, непријатеље народа. На силу држи многе колоније, полуколоније и војне базе. Нуклеарним ратом прети миру. Угњетавано империјализмом, више од 90% светске популације се подиже или ће се масовно подићи у борби против њега. Али империјализам и даље живи; наставља своје деловање у Азији, Африци и Латинској Америци. У западном свету империјалисти и даље угњетавају народне масе својих сопствених земаља. Ова ситуација се мора променити. Дужност народа из читавог света је да окончају агресију и угњетавање које врши империјализам, пре свега, северноамерички империјализам.
”
О сељачкој револуцији
„
Одбити сиромашне сељаке значи одбити револуцију.
”
Северноамерички империјализам у Кореји
„
Ми смо за мир. Али све док северноамерички империјализам не одустане од својих арогантних и неразумних захтева и од својих злонамерних планова о ширењу агресије, једина могућа одлука кинеског народа је да настави да се бори уз корејски народ. Није да смо жељни рата. Спремни смо да истог трена окончамо рат и оставимо решавање других проблема за касније. Али северноамерички империјализам не жели да поступи тако. Добро онда, нека се настави битка! Спремни смо да се боримо.
”
Када непријатељ нападне, то није лоша већ добра ствар
„
Образовна политика Антијапанског политичког и војног института је: чврста и прецизна политичка оријентација, пожртвованост и једноставност у раду, флексибилност и способност у стратегији и тактици. То су три незаменљива елемента за формирање антијапанског војника револуције и као што запослени у Институту подучавају, а студенти уче, формирање је и вршено у складу са тим елементима.
”
Затвореници
„
Наша политика према затвореницима из јапанских редова, било да су они марионете или антикомунисти, јесте да их све ослободимо, сем оних који су пробудили дубоку мржњу међу масама и који не заслужују ништа друго до смртне казне, а чију су пресуду потврдиле највише власти. Ради добробити наших снага морамо придобити велики број оних који су били приморани да се укључе у реакционарне снаге и које у већој или мањој мери Револуција привлачи, а остатак затвореника оставити на слободи.
”
О борби
„
Борити се, изгубити, поново се борити, поново изгубити, још једном се борити и тако до победе.
”
О борби 2
„
Одбацити илузије, припремити се за борбу.
”
Рат и политика
„
Рат има своје специфичности и у том смислу није суштински једнак политици. Рат је продужетак политике другим средствима. Када политика дође до одређене фазе у свом развоју, након које не може наставити да се служи уобичајеним средствима, букне рат да би очистио препреку на путу. Када препрека буде елиминисана, а политички циљ постигнут, рат ће се завршити. Може се онда рећи да је политика рат без проливања крви онолико колико је рат политика са проливањем крви.
”
О животу
„
Живети не значи дисати, него радити.
”
Политичке болести
„
Искуство за последње 24 године нам доказује да било који исправни политички задатак и начин рада одговарају захтевима масе у одређеном времену и месту и уједињују нас са њом, и да било који некоректни политички задатак у начин рада иду против захтева масе у одређеном времену и месту па нас одвајају од исте. Болести као што су догматизам, емпиризам, ауторитатизам, секташтво, бирократизам и ароганција у раду су непогрешиво штетне и не могу се толерисати и свака особа која од њих болује, мора да их превазиђе, јер нас оне одвајају од масе.
”
О партизанском рату
„
Партизански рат карактерише шест одлика:
Иницијатива, флексибилност и планирање у правцу операција.
Усклађеност са основним ратом.
Стварање база подршке.
Одбрана база подршке.
Стратешка одбрана и стратешки напад.
Прелаз са партизанског рата на рат кретања.
Успостављање правих односа у управи.
”
О продуженом рату
„
Циљ рата није ништа друго до сачувати сопствене снаге и уништити непријатељске(уништити непријатељске значи разоружати га или лишити способности да пружи отпор, а не потпуно га уништити у физичком смислу). Одбрана има за непосредни циљ очување сопствених снага, али истовремено је средство за усавршавање напада или припреме за прелазак у напад. Повлачење припада категорији одбране и то је њен наставак, као што је гоњење наставак напада. Треба показати да је уништење непријатељских снага примарни циљ рата, а очување својих секундарни циљ, јер се сопствене снаге могу ефикасно сачувати само ако се непријатељске униште у великој мери. Стога је, напад, као главно средство за уништење непријатељских снага, примаран, а одбрана је, као помоћно средство и један од начина за очување сопствених снага, секундарна. Тачно је да у пракси рата одбрана игра главну улогу у многим ситуацијама, док је у осталим игра напад, али ако се рат посматра у целини, напад је тај који остаје примаран.
”
О животу
„
Живети не значи дисати, него радити.
”
Настављена револуција
„
Наше револуције се стварају једна за другом. Почело је заузимањем власти у читавој земљи 1949, да би убрзо након уследиле антифеудална реформа, кооперативизација пољопривреде и социјалистичка реконструкција приватне индустрије, трговине и занатства(...). Сада морамо започети технолошку револуцију која би нам за 15 година омогућила да престигнемо Велику Британију(...). Наше револуције су као битке. Након сваке победе, морамо задати нове задатке. На овај начин, управа и масе ће увек бити пуне револуционарног жара, и охолост их неће спутавати.
”
О критици
„
Критику треба дати на време; не треба се препустити лошој навици да се критикује тек кад се ствари догоде.